Gospodarka i finanseŚwiat wokół nas

Tarcza antykryzysowa – pomoc państwa a prawa wolnego rynku

Tarcza antykryzysowa ma utrzymać płynność finansową istniejących firm. Nie pomoze jednak firmom nierentownym 

Tarcza antykryzysowa to rządowa pomoc gospodarcza w czasie pandemii, która ma na celu wspomóc utrzymanie zatrudnienia i zapobiec masowym upadłościom firm. Sprawdź, na czym polega takie wsparcie i czy nie narusza ono praw wolnego rynku.

Ekonomia wolnego rynku polega między innymi na tym, że podaż i popyt na dobra kształtują się w naturalny sposób, bez jakiejkolwiek ingerencji państwa. W takim modelu przedsiębiorstwa produkują to, co jest konsumentom faktycznie potrzebne, i nikt nie wspiera nierentownych biznesów. Współcześnie kraje nie są jednak w stanie funkcjonować w sposób, który jest w pełni zgodny z zasadami wolnego rynku. Najlepiej pokazuje to przykład epidemii i jej wpływ na gospodarkę oraz płynność finansową firm.

Tarcza antykryzysowa – po co jest i dla kogo?

W reakcji na wybuch epidemii koronawirusa, aby nie dopuścić do jej dynamicznego rozwoju, polski rząd „zamknął” gospodarkę. W efekcie duża część przedsiębiorstw nie mogła sprzedawać swoich dóbr i usług, ale jednocześnie wciąż musiała ponosić rozmaite koszty związane ze swoim funkcjonowaniem.
Taka sytuacja to prosta droga do utraty płynności finansowej, a w konsekwencji do upadku wielu firm. To z kolei spowodowałoby masowe zwolnienia pracowników i pogłębianie się problemów gospodarczych. Dlatego rządy wielu krajów na świecie, w tym również Polski, wprowadziły wsparcie dla przedsiębiorców oraz pozostałych osób dotkniętych przez finansowe skutki pandemii.

Formy wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników

Nawet po „odmrożeniu” gospodarki, z obawy przed zakażeniem, konsumenci niechętnie podróżują, rzadziej korzystają z usług np. kosmetyczek, ograniczają wyjścia do kin i restauracji. Dlatego przez epidemię bardzo ucierpiały branże turystyczna, transportowa czy usługowa.
Dzięki działaniom państwa, takim jak przejściowe zwolnienie z ZUS-u czy odroczenie zapłaty podatków, możliwe jest jednak utrzymanie zatrudnienia i zachowanie ciągłości funkcjonowania firm. Osoby, które straciły pracę, otrzymały natomiast wsparcie w postaci zasiłku lub specjalnego dodatku solidarnościowego.

Zobacz także:  Dlaczego koronawirus pożera finanse państwa i czym to grozi?
 

Polecane artykuły
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Caritas Polska i WOŚP – jak działają największe fundacje charytatywne w Polsce?

W Polsce nie brakuje wielu ciekawych i wartościowych akcji charytatywnych prowadzonych…
Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Zostań pomocnikiem świętego Mikołaja – jak pomóc innym przed świętami?

Okres przedświąteczny to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy jeszcze bardziej chcemy czynić…
AktualnościRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Co to jest badanie exit poll?

Sprawdź, skąd wiadomo jak wyglądają wyniki wyborów w dniu ich przeprowadzenia