Język polski i literaturaMitologiaWiedzieć więcej

Tanatos – grecki bóg śmierci

Starożytni Grecy wierzyli, że kiedy człowiek jest u kresu swojego życia, po jego duszę przychodzi Tanatos – bóg spokojnej śmierci. Był to jeden z bogów, o którym rzadko mówiono i który wzbudzał negatywne emocje wśród zwykłych śmiertelników na ziemi.

Tanatos to grecki bóg śmierci, a także jej uosobienie. Starożytni Grecy wierzyli, że to właśnie Tanatos oddziela duszę od ciała człowieka i zabiera ją do podziemi Hadesu. Rzadko jednak wypowiadali jego imię na głos. Postać Tanatosa pojawia się w mitach o Syzyfie i Alkestis. Rzymskim odpowiednikiem boga śmierci jest bogini Mors.

Grecki bóg śmierci – co o nim wiadomo?

Dla Tanatosa nie budowano zbyt wielu świątyń, co miało związek z tym, że ludzie po prostu bali się boga, który po cichu wchodzi do ich domu i zabiera im bliskie osoby. Według wierzeń Tanatos zabierał duszę człowieka z ziemi poprzez odcięcie złotym nożem pukla jego włosów.

Tanatos – wyobrażenie o bogu i jego atrybuty

Starożytni Grecy wyobrażali sobie Tanatosa jako smutnego młodego mężczyznę z czarnymi skrzydłami na ramionach, trzymającego w ręku zgaszoną pochodnię. Oba atrybuty są symbolami śmierci, wykorzystywano je również do przedstawienia postaci boga śmierci w sztuce. Tanatosowi często towarzyszył jego bliźniaczy brat, Hypnos, będący uosobieniem snu. Wizerunek greckiego boga śmierci nierzadko pojawiał się na urnach zmarłych osób.

Mity o Tanatosie

Tanatos pojawia się w micie o Syzyfie, królu Koryntu, który uwięził boga śmierci, aby ten nie ukarał go za plotkowanie o Zeusie. Kiedy jednak bogowie zorientowali się, że ludzie przestali umierać, a Tanatos jest uwięziony, wysłali do niego pomoc. W ramach kary Tanatos kazał Syzyfowi wtaczać na szczyt góry ogromny głaz, który za każdym razem wyślizgiwał się i staczał się na dół, a praca Syzyfa zaczynała się od nowa.
Postać boga śmierci pojawia się również w micie o królu Admetosie i jego żonie Alkestis, która miała poświęcić się dla męża, żeby ten mógł dalej żyć. Herakles nie dopuścił jednak do tego, aby Alkestis umarła, co sprawiło, że Tanatos nie zabrał tego dnia żadnej duszy do krainy umarłych w której rządził Hades.

Zobacz także:  Mitologia grecka – mit o Syzyfie

Rys. Adobe Stock