Hobby i pasjeRelacje społeczneWiedzieć więcej

Praca nad sobą – co dla Ciebie oznacza definicja samorozwoju?

Samorozwój to ciągła praca nad sobą, która wymaga wysiłku, wiąże się z nieustannym wychodzeniem ze strefy komfortu. Przynosi jednak satysfakcję nieporównywalną z niczym innym i poszerza nasze możliwości. Na progu nowego roku pomyśl w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

Definicja samorozwoju wskazuje, że jest to praca nad sobą, która daje nam poczucie, że nasze życie zależy od nas. Dzięki temu mamy duży wpływ na jego jakość.

Czym jest samorozwój?

Definicja samorozwoju ujawnia, że jest to przede wszystkim praca nad samym sobą. Nie chodzi tutaj jedynie o zdobywanie konkretnych umiejętności, pozyskiwanie nowej wiedzy, wkraczanie w nieznane nam dotąd tajniki jakiejś nauki. Według psychologii samorozwój dąży przede wszystkim do lepszego poznania przez człowieka samego siebie.

Według definicji pracy nad sobą rozwój osobisty daje nam poczucie, że to my jesteśmy autorami naszego życia, pokonujemy swoje słabości i sięgamy po marzenia. Sprawdź co robić i od czego zacząć, aby się rozwijać.

Fazy rozwoju człowieka

Rozwój człowieka najbardziej dynamicznie przebiega mniej więcej do 20. roku życia. Widać to bardzo wyraźnie w fazach rozwoju człowieka, przez te 20 lat jest ich aż 7 (etap zarodkowy, płodowy, noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, dzieciństwa, dojrzewania). To właśnie w tym czasie najbardziej przyspiesza nasz rozwój społeczny czy rozwój emocjonalny. Dzieci i młodzież mają w sobie naturalny pęd do wiedzy o sobie i świecie. Warto go wykorzystywać, ponieważ nie rozwijając, cofamy się – świat pędzi naprzód i nie będzie na nas czekał. Warto o tym pamiętać niezależnie od wieku, bo ci osiągają wiele, którzy uczą się całe życie. Oczywiście rozwój i praca nad sobą wymagają wychodzenia ze strefy komfortu, ale wysiłek ten zawsze się opłaca, ponieważ poszerza nasze doświadczenia, umiejętności i wiarę w siebie.

Jakie obszary możemy rozwijać u siebie?

Rozwój kompetencji, konkretnych umiejętności, pozyskiwanie nowej wiedzy to tylko niektóre z aspektów samorozwoju. Definicja rozwoju społecznego człowieka wskazuje bowiem na doniosłą rolę rozwoju duchowego. Obejmuje on między innymi:

  • poszukiwanie sensu i wartości wyższych niż tylko doczesność (np. Boga), 
  • rozwój pod kątem etycznym,
  • budowanie w sobie szacunku dla innych, praktykowanie wdzięczności,
  • równowagę w życiu między światem wewnętrznym i zewnętrznym.

Na czym polega rozwój duchowy człowieka? Przede wszystkim na lepszym rozumieniu samego siebie, umiejętności definiowania własnych uczuć, emocji, na akceptacji i wdzięczności za to, co osiągamy i dostajemy od świata. Drogą do tego może być medytacja lub modlitwa. Rozwój mentalny to także kształtowanie wiary w siebie, walka ze swoimi słabościami. Etapy duchowego rozwoju człowieka prowadzą do rozwoju sposobu myślenia, poszerzania horyzontów. Ważne jest w tym pozytywne myślenie, które ułatwia nam dostrzeganie własnego potencjału, budowanie wiary we własne siły, pokonywanie lęków. Pomaga także w funkcjonowaniu wśród innych i razem z innymi. Pozwala na dzielenie się ze światem tym, co w nas najlepsze, wszak i my czerpiemy z dobrodziejstw świata i ludzi.

Rys. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…