BiologiaCiekawostkiScan for FunWiedzieć więcej

Rubinowy smok morski

Niesamowite zwierzę

Rubinowy smok morski to trzeci, obok konika morskiego i jaskółki morskiej, znany nam gatunek smoka morskiego. Długo pozostawał niepoznany, ale naukowcom z Australii w 2017 roku w końcu udało się uchwycić na filmie zwierzę, o którym do tej pory krążyły tylko plotki.

Rubinowy smok morski to niezwykle rzadki gatunek. Jest on krewnym konika morskiego.

Co to jest rubinowy smok morski?

Rubinowy smok morski (Phyllopteryx dewysea) to nazwa ryby z małej grupy ryb z rodziny igliczniowatych. Ryby te spokrewnione są z konikami morskimi, ale niewiele mają z nimi wspólnego. Są też trzecimi zidentyfikowanymi przedstawicielami rodziny smoków morskich, których istnienie udało się potwierdzić. Wyróżnia je przede wszystkim bardzo intensywny i wyrazisty kolor, na który zresztą wskazuje sama nazwa. Poza nimi do rodziny smoków morskich należą:

  • niebieskie smoki morskie,
  • koniki morskie.

Niebieski smok morski

Niebieski smok, określany inaczej mianem jaskółki morskiej oraz błękitnego anioła, to jadowity morski ślimak tyłoskrzelny, który występuje w wodach umiarkowanych i tropikalnych. Spotkać go można:

  • u wybrzeży RPA,
  • na wodach otaczających Mozambik,
  • w pobliżu Australii.

Nie jest szczególnie duży – osiąga długość od 0,5 do 3 cm. Ma spłaszczone ciało, które zwęża się ku tyłowi. Jego sześć kończyn rozgałęzia się promieniście, tworząc tzw. ceratę. Charakterystyczna jest jego srebrzysto-szara barwa, która przechodzi na grzbiecie w srebrzysto-błękitną, a pod spodem w granatowo-niebieską.

Konik morski

Jest najbardziej znanym ze smoków morskich. Inaczej określa się go mianem pławikonika. Koniki morskie to grupa kilkudziesięciu gatunków ryb morskich, które wyróżniają się kształtem ciała przypominającym konika szachowego. Ich skóra jest naga, niepokryta łuskami. U części gatunków porośnięta wyrostkami, które mają pomóc w ukryciu się przed innymi drapieżnikami. Co ciekawe, charakterystyczny esowaty kształt ciała ułatwia konikom polowanie na odległość.
Zobacz także:  Najmniejsza ryba na świecie jest naprawdę maleńka

Fot. pixabay.com

Polecane artykuły
CiekawostkiRelacje społeczneZdrowie

Rekordy WOŚP i ciekawostki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od ponad trzech dekad zbiera pieniądze dla…
Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Jaka jest różnica?
CiekawostkiScan for Fun

Dzień świętego Mikołaja

Mikołajki W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii…