Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Rodzaje emocji i uczuć – jak je odróżnić?

Sprawdź, jaka jest różnica między emocjami a uczuciami

Czy zauważyliście, że strach, złość lub radość są gwałtowne i raczej krótkotrwałe, a miłość i przyjaźń – znacznie spokojniejsze i stabilniejsze? Poznajcie różnice między emocjami a uczuciami i dowiedzcie się, jakie mają znaczenie w naszym życiu.

Mimo że emocje i uczucia mocno się przenikają i czasem trudno je odróżnić i zdefiniować, to ich proces powstawania, funkcje i działanie są różne.

 

Emocje – jak powstawają i jak na nas działają?

 

Różnice między emocjami a uczuciami są bardzo ważne, choć praktyczne ich rozróżnienie często bywa trudne. Stany emocjonalne, takie jak radość, złość, gniew, strach czy egzaltacja, są wrodzone i genetycznie uwarunkowane na drodze ewolucji. Emocje to podstawowe, często gwałtowne motory niejednego działania. Powstają one w układzie limbicznym, czyli najbardziej prymitywnej części mózgu. Stanowią pewnego rodzaju odpowiedź układu nerwowego na to, co się wokół człowieka dzieje. Ich zadaniem jest alarmowanie i zachęcanie nas do szybkiej reakcji na otaczającą rzeczywistość. Trudno więc czasami nad nimi zapanować. Ich pojawienie się jest spowodowane reakcją na jakiś bodziec. W momencie usunięcia bodźca mijają również emocje. To ważne spostrzeżenie. Czasem warto przeczekać chwilę i nie reagować pod wpływem emocji, bo mogą być złym doradcą. Lepiej też nie podejmować ważnych decyzji pod ich wpływem, bo potrafią mocno zniekształcić faktyczną sytuację. Jeśli więc w złości chcesz napisać przyjaciółce, że zrywasz waszą przyjaźń, zaczekaj z wiadomością aż ochłoniesz. Lepiej na spokojnie porozmawiajcie, co się między wami wydarzyło, co was zabolało i jak w przyszłości temu zaradzić.

 

Uczucia – jak powstają i jaka jest ich rola w życiu?

 

Uczucia, takie jak miłość, przyjaźń albo niechęć wobec drugiej osoby, pochodzą z płata czołowego, czyli tego rejonu mózgu, który odpowiedzialny jest za tzw. inteligencję emocjonalną człowieka. Uczuciami w dużej mierze rządzi rozum. Dlatego też uczucia potrafimy zdefiniować, mimo że teoretycznie możemy odczuwać nieskończenie wiele ich odmian. Jesteśmy w stanie je opisać, uzasadnić, wskazać przyczyny, dla których jedne osoby obdarzamy pozytywnymi, a inne negatywnymi uczuciami. Wiemy, kogo darzymy silniejszym, a kogo nieco słabszym uczuciem. Wszystko dlatego, że uczucia nie są wynikiem bezwiednej reakcji, ale interpretacji wydarzeń i wrażeń. Rozwijają się stopniowo i są znacznie trwalsze, choć paradoksalnie nie mają one aż tak bezpośredniego wpływu na nasze reakcje jak emocje. Uczucia, jakkolwiek dziwnie może to brzmieć, przez to, że są racjonalne, nie są tak silne jak emocje. Natomiast pozwalają na określenie więzi, które łączą nas z pozostałymi członkami – rodziny, grupy, społeczeństwa.
 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…