Relacje społeczne

Przykłady body shamingu – kogo może on dotknąć?

Body shaming odruchowo kojarzymy przede wszystkim z atakiem na osoby otyłe, natomiast komentarze ośmieszające wygląd wcale nie muszą dotyczyć ilości centymetrów w talii. 

Body shaming może dotyczyć osób zbyt szczupłych zdaniem innych, a także tych, które mają piegi, zbyt wąskie lub za szerokie biodra, rude włosy, zbyt wysokie lub zbyt niskie czoło…

Body shaming: ile osób, tyle komentarzy 

Body shaming, mimo coraz szerzej zakrojonych akcji społecznych zwracających uwagę na ten problem, nadal ma się w naszym społeczeństwie świetnie. Wiele osób uważa, że w komentowaniu wyglądu innych nie ma nic złego. Sporą część komentarzy uważają za zabawną, neutralną, nie biorą zaś w ogóle pod uwagę, że takie uwagi mogą powodować ośmieszenie kogoś w grupie, budować poczucie wstydu, niedopasowania. Dlatego zawsze warto reagować na body shaming i komentarze, nie tylko te dotyczące osób otyłych.

Body shaming – przykłady 

Body shaming nie dotyczy wyłącznie osób otyłych. Piętnujące, ośmieszające, wywołujące dyskomfort komentarze w ogóle nie muszą dotyczyć wagi. Wskazać można szereg innych przykładów body shamingu:

  • komentarze dotyczące wzrostu – ogólne, ale także wskazujące, że np. do jakiegoś sportu ktoś się nie nadaje, ośmieszające różnicę wzrostu pary,
  • krytyka koloru włosów – najczęściej osób o miedzianych, kasztanowych włosach, ale z body shamingiem równie dobrze może się spotkać brunetka czy blondynka, 
  • zwracanie uwagę na piegi albo inne charakterystyczne cechy urody, 
  • podkreślanie stanu skóry, zwracanie uwagę na niedoskonałości cery, np. trądzik, 
  • komentowanie stanu uzębienia,
  • krytykowanie proporcji ciała.  

Body shaming skinny 

Body shaming może dotknąć każdego, nawet osobę bardzo szczupłą. Odruchowo wiążemy negatywne komentarze dotyczące wyglądu z osobami bardziej postawnymi, mającymi nadwagę, a okazuje się, że bardzo często osoby wyjątkowo szczupłe narażone są na nie mniej nieprzyjemne komentarze.

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…