Sport

Przepisy dla rowerzystów – kto ma gdzie pierwszeństwo?

Skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe

Przepisy drogowe dla rowerzystów obejmują przede wszystkim zasady pierwszeństwa przejazdu. Różnią się one w zależności od tego, czy jeździsz po odpowiednio oznaczonej ścieżce rowerowej, czy po jezdni.

Przepisy dla rowerzystów kładą nacisk na zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach drogowych i przejściach przez jezdnię. Opisują reguły poruszania się po różnych obszarach. Stanowią ponadto o uprawnieniach do samodzielnej jazdy rowerem, bez towarzystwa opiekuna. Rowerzysta od 10. do 18. roku życia musi posiadać kartę rowerową, aby samodzielnie jeździć po drogach i ścieżkach rowerowych.

 

Zasady obowiązujące rowerzystów na ścieżce rowerowej

 

Przepisy dla rowerzystów i innych uczestników ruchu znajdziesz w Prawie o ruchu drogowym. Mówią one, że jeśli jedziesz ścieżką rowerową na rowerze, to masz pierwszeństwo przed innymi pojazdami – samochody powinny przepuścić cię, również wtedy, gdy ścieżka przecina jezdnię. Jeśli zaś ścieżka przecina przejście dla pieszych, to musisz ustąpić pierwszeństwa poruszającym się po nim osobom. Ta sama zasada dotyczy dróg, które przeznaczone są do wspólnego poruszania się rowerów i pieszych. Niekiedy na takich ścieżkach narysowana jest linia rozdzielająca oba rodzaje ruchu – ich pasy mają wówczas odpowiednie oznaczenie.

 

Zasady jazdy na rowerze po jezdni

 

Podstawową zasadą, jakiej musisz przestrzegać, jest stosowanie się do znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy sygnałów dawanych przez służby kierujące ruchem (np. policję). Zgodnie z przepisami ruchu drogowego tam, gdzie nie ma ścieżek rowerowych, masz obowiązek poruszać się jezdnią przy jej prawej krawędzi, a jeśli to możliwe – poboczem. Od tej zasady istnieją jednak odstępstwa. Wolno jeździć chodnikiem dzieciom do lat 10 i ich opiekunom, a także w czasie ulewy, mgły lub opadów śniegu, gdy widoczność jest ograniczona. Możesz też zjechać z jezdni, jeśli obowiązująca na niej prędkość jest wyższa niż 50 km/h, a znajdujący się obok niej chodnik ma co najmniej 2 m szerokości. Pamiętaj, że musisz zsiąść z roweru na przejściu dla pieszych, które nie jest częścią ścieżki rowerowej!

Zobacz także:  Jazda na rowerze – sprawdź jak być bezpiecznym na drodze

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…