Język angielskiSportWiedzieć więcej

No pain, no gain – co to znaczy?

„No pain, no gain” w wolnym tłumaczeniu oznacza: „nie ma bólu, nie ma zysku”. Chodzi o podkreślenie wysiłku, jaki trzeba włożyć w osiągnięcie danego celu. Powiedzenie to w świecie sportu zwraca uwagę na fizyczny ból i wysiłek, z jakimi często mierzą się sportowcy.

„No pain, no gain” – słowa te często można usłyszeć z ust sportowców, którzy starają się ignorować ból, drobne urazy i kontuzje, a nie zmniejszać wysiłku włożonego w treningi.

„No pain, no gain” – co oznacza to powiedzenie?

Słowa „no pain, no gain” dobrze oddają sens polskiego przysłowia: „bez pracy, nie ma kołaczy”. Obydwa sformułowania zwracają uwagę na to, że:

  • sukces wymaga pracy i wysiłku,
  • nic nie dzieje się samo,
  • droga do sukcesu może być trudna, niejednokrotnie bolesna,
  • zwycięstwo często dużo kosztuje.

Polskie powiedzenie nie zawiera jednak jednego elementu, który w przypadku sformułowania angielskiego ma ogromne znaczenie – jest nim ból.

Czy wiesz, że…
W 1993 roku słynny zespół Scorpions nagrał piosenkę „No pain no gain”, która jeszcze bardziej spopularyzowała to powiedzenie. Utwór z albumu „Face the Heat” opowiada o tym, jak wiele czasami trzeba znieść, aby osiągnąć sukces.
„No pain, no gain” w świecie sportu
Powiedzenie „no pain, no gain” sugeruje, że sport musi boleć. To z kolei prowadzi do stwierdzenia, że wytrwają tylko najsilniejsi i nie można się poddawać. Oczywiście wiele w tym racji, ale zdarza się też, że w ten sposób buduje się i utrwala stereotypy o konieczności bycia twardym, potrzebie przekraczania granic własnych możliwości. Jednak zapał, motywacja i gotowość do pracy to jedno, a trenowanie z kontuzją, ignorowanie urazów, znoszenie coraz silniejszego bólu, to już zupełnie inna sprawa. Takie zachowania nie są ani dobre, ani zdrowe.

Bez pracy nie ma kołaczy

Obydwa stwierdzenia – zarówno angielskie (choć nie wiadomo, kto pierwszy go użył), jak i polskie – w dużej mierze zwracają uwagę na siłę mentalną człowieka:

  • na jego zdolność do podejmowania wysiłku,
  • umiejętność wyznaczania sobie celu i dążenia do niego,
  • znoszenie niedogodności po to, by na koniec cieszyć się zwycięstwem.

Siła mentalna bardzo często jest ważniejsza od siły fizycznej. Powiedzenie „no pain, no gain” nie zawsze więc musi sprowadzać się tylko do wysiłku fizycznego. Ważne jest też odpowiednie nastawienie psychiczne.

Zobacz także:  Jak wyrzeźbić sześciopak? Ćwiczenia na brzuch
Fot.: RyanMcQuire / Pixabay