Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Nierówności społeczne – skąd się biorą i jakie mają skutki?

Nierówności społeczne nie dotyczą wyłącznie biednych krajów, takich jak Indie w których panuje hierarchia społeczna. Dzisiaj właściwie wszystkie, także te najbogatsze państwa mierzą się z problemem rosnących różnic między biednymi i bogatymi.

 Nierówności społeczne są największe w historii, pokazuje to m.in. współczynnik Giniego. 

Czy są nierówności społeczne?

Nierówności społeczne to podział dóbr materialnych (a więc dochodów, pieniędzy) oraz niematerialnych (dostęp do edukacji, ochrony zdrowia itp.). W społeczeństwie ocenia się różnicę między tym, co posiadają najbiedniejsi i tym, co posiadają najbogatsi. Im ta różnica jest większa, tym o większych nierównościach mówimy. Do oceny nierówności społecznej w socjologii i ekonomii wykorzystuje się współczynnik Giniego

Dzisiaj nierówności społeczne w Polsce, jak i na całym świecie są najwyższe w historii i wszystko wskazuje na to, że jeśli nic nie zrobimy, sytuacja będzie się tylko pogarszać. 

Skąd się biorą nierówności społeczne?

Przyczyn nierówności społecznych jest wiele.

  • Paradoksalnie dynamiczny wzrost gospodarczy i gospodarka globalna przyczyniają się do pogłębienia nierówności społecznych. Rynek jest drapieżny, przedsiębiorcy dążą do obniżania kosztów i zwiększania zysków, a ci, którzy nie potrafią się w tym odnaleźć, spadają w hierarchii. 
  • Niestety wielokrotnie w takich sytuacjach okazuje się, że zawodzi państwo, które nie gwarantuje odpowiedniej ochrony i pomocy w rozwoju. 
  • Nierówne szanse, które mogą wynikać z warunków środowiskowych – trudniejszego dostępu do edukacji i wiedzy, gorszych szans zawodowych, kryzysu lub bezrobocia w regionie – z czasem się tylko pogłębiają. 
  • Część różnic wynika także z normalnych zjawisk takich jak: różne predyspozycje, chęć/niechęć do nauki, mniejszy/większy nakład pracy własnej w dążeniu do poprawy sytuacji. 

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa – pomoc państwa a prawa wolnego rynku

Skutki nierówności społecznych

  • Wysokie nierówności społeczne spowalniają wzrost gospodarczy.
  • Pogłębiające się nierówności dynamizują konflikty polityczne, np. te o wsparcie socjalne.
  • Nierówność obniża produktywność, a przez to paradoksalnie sprzyja tendencji do podnoszenia podatków. 
  • Im większe nierówności, tym większa szansa, że będą się one tylko pogłębiać, osłabiając państwo zarówno od strony ekonomicznej, jak i społecznej (zwiększają przestępczość, obniżają jakość edukacji, poziom zdrowia publicznego).

Trzeba temu przeciwdziałać, nie tylko czekając na wsparcie państwa. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla innych, którzy są w gorszej sytuacji. W szkole możemy pomóc kolegom, którzy mają kłopot z nauką lub mają problemy rodzinne. Nawet wsparcie duchowe dodaje siły w kryzysie. Kupując w lokalnych sklepikach lub bazarach wspieramy rynek lokalny i małych przedsiębiorców. Pomagając osobom starszym lub samotnym dodajemy im otuchy i sił do walki z trudnościami.

Fot. Kat Jayne / Pexels

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…