Liczne procedury

Jak wszyscy wiecie 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze na ślubnym kobiercu stanęli książę Harry i Meghan Markle. W przypadku rodziny królewskiej ceremonia ślubna wiążę się z określonymi procedurami, którym podporządkowywali się kolejni pretendenci do tronu. Oto niektóre z nich:

  • Aby ceremonia zaślubin w ogóle była możliwa Meghan Markle musiała przejść na anglikanizm. Ponadto amerykańska aktorka jest rozwódką, dlatego też para nie mogła wziąć ślubu w katedrze Wesminsterskiej, a ceremonia odbyła się w Kaplicy Świętego Jerzego w Zamku Królewskim w Windsorze. 
  • Członek rodziny królewskiej musi otrzymać zgodę królowej na ślub.
  • Pan młody w trakcie ślubu ubrany jest w wojskowy mundur. Ten zwyczaj sięga korzeniami XIX wieku – pierwszym, który na ślubnym kobiercu stanął w mundurze był Albert.
  • Mirt w bukiecie ślubnym to również bardzo istotny element w królewskich ślubach. Został odkryty przez księcia Alberta, który podarował mirt królowej Wiktorii. Roślina została wykorzystana na jej weselu. Według królowej Wiktorii Hanowerskiej ten kwiat jest symbolem zaufania. Później mirt pojawiał się również w bukiecie królowej Elżbiety, księżnej Diany oraz Kate Middleton, księżnej Cambridge. 
  • Po ceremonii zaślubin organizowane są dwa przyjęcia. Pierwsza uroczystość ma miejsce zaraz po ślubie, czyli w godzinach okołopołudniowych i jest organizowana przez królową. Natomiast druga, na której goszczą najbliżsi przyjaciele i rodzina, odbywa się wieczorem. W przypadku Meghan Markle i księcia Harry’ego organizatorem tej drugiej imprezy był książę Karol. 
  • Warto wiedzieć, że spożywanie posiłku w towarzystwie królowej Wielkiej Brytanii to nie tylko niezwykły zaszczyt, ale i sytuacja, w której trzeba być bardzo uważnym! Jeśli monarchini skończy jeść jako pierwsza lub zrezygnuje z dalszego posilania się, zebrani przy stole goście również muszą zakończyć posiłek. Zasada ta dotyczy także przebywających z władczynią przy stole książąt oraz księżnych.
Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny. Skąd taki zwyczaj?

Czy wiesz, co to jest Marzanna? Otóż Marzanna to według przedchrześcijańskich…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….