Gospodarka i finanseRelacje społeczne

Czym są kompetencje zawodowe i jak nad nimi pracować?

Kompetencje to inaczej indywidualne zdolności każdej osoby. Każdy z nas, w zależności od charakteru, doświadczeń życiowych, wiedzy i umiejętności, ma inne kompetencje, w tym zawodowe. Odpowiednio wykształcone pozwalają na skuteczne realizowanie zadań w pracy.

Oprócz predyspozycji zawodowych bardzo ważne jest poznanie własnych kompetencji. Dzięki temu będziemy mogli łatwo w przyszłości wybrać rodzaj i stanowisko pracy, które będą dla nas odpowiednie. Co równie ważne, dzięki tej wiedzy możemy rozwijać swoje kompetencje zawodowe np. poprzez szkolenia lub kursy.

Rodzaje kompetencji zawodowych

Kompetencje zawodowe to połączenie trzech elementów:

  • opanowanej wiedzy dotyczącej danego zawodu (czyli wiem, co trzeba robić),
  • umiejętności (nie tylko wiem, co trzeba robić, ale także wiem, jak to robić),
  • odpowiedniej postawy (to, co wiem i potrafię, chcę i jestem gotów wykorzystać w swojej pracy).

Kompetencje zawodowe dzielą się na dwa główne rodzaje:

  • kompetencje miękkie związane są z naszymi wrodzonymi cechami, m.in. z tym, jaki mamy charakter, jacy jesteśmy, w jaki sposób działamy czy jak radzimy sobie z różnymi zadaniami. Do przykładów takich kompetencji zaliczyć można komunikatywność, samodzielność czy myślenie analityczne;
  • do kompetencji twardych należą te umiejętności, które nabyliśmy. Przykładem twardych kompetencji zawodowych będzie znajomość języków obcych, umiejętność prowadzenia samochodu czy obsługi różnych urządzeń.

Jak rozwijać kompetencje zawodowe?

Kompetencje zawodowe to nie są cechy niezmienne. Każdy z nas może je rozwijać i udoskonalać. A jak rozwijać kompetencje zawodowe? Eksperci wskazują 5 kroków, które warto w tym celu wykonać.

  • 1 krok to ustalenie kompetencji zawodowych, które posiadamy. Jednym ze sposobów jest analiza własna swoich kompetencji, warto też zapytać swoich bliskich i znajomych, a dużą pomocą są również specjalistyczne testy, które można wykonać u doradcy zawodowego.
  • 2 krok to wybór tych kompetencji, nad którymi chcesz pracować. Oczywiście można pracować nad wszystkimi kompetencjami jednocześnie, ale wybranie mniejszej liczby pozwoli włożyć energię w działania, które przyniosą ci najwięcej korzyści.
  • Krok 3 to obserwacja i analiza swoich kwalifikacji. W tym kroku musisz dowiedzieć się, jaką wiedzę i umiejętności powinieneś uzupełnić. Ważne jest też uświadomienie sobie, w jakich sytuacjach korzystasz z tej kompetencji i z czego wynikają ewentualne problemy.
  • 4 krok to plan rozwoju kompetencji, czyli gdzie możesz nabyć brakującą wiedzę, kto może ci pomóc, jaki poziom kompetencji chcesz osiągnąć, od czego i kiedy zaczniesz.
  • Ostatni 5 krok to kontrola rozwoju kompetencji. Po pewnym czasie warto zwrócić uwagę, czy zbliżasz się do założonego celu, co działa w twoim planie, a co nie i czy trzeba wprowadzić zmiany.

Kwalifikacje a kompetencje zawodowe

Dość często kompetencje są traktowane na równi z kwalifikacjami zawodowymi. Występuje jednak między nimi dość ważna różnica. Kwalifikacje to praktycznie to samo, co wykształcenie i w skrócie oznaczają niezbędną wiedzę do wykonywania jakiegoś zawodu. Zdobywamy je w czasie nauki w szkole i na studiach, a także na różnego rodzaju kursach. Ten opis bardzo przypomina to, czym są kompetencje twarde, ale aby móc uzyskać kwalifikacje, muszą zostać one potwierdzone określonym dokumentem. Mogą to być różnego rodzaju świadectwa, dyplomy czy certyfikaty. Przykładowo ktoś, kto znakomicie zna angielski, ma kompetencje w tym języku, ale żeby otrzymać kwalifikacje tłumacza przysięgłego, musi uzyskać specjalny certyfikat.

Zobacz także: Jak dbać o własną przyszłość finansową?

Fot. Geralt / Pixabay

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…