Język polski i literaturaKultura i sztukaWiedzieć więcej

Kolęda, pastorałka i piosenka świąteczna

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi w radio, w sklepach i na ulicach możemy usłyszeć radosną świąteczną muzykę, która umila nam ten czas oczekiwania. Czy wiecie, jaka jest różnica między kolędą, pastorałką a zwykłą piosenką świąteczną?

W okresie świątecznym na pewno nie raz usłyszysz kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Dowiedz się, jakie są między nimi różnice.

Czym jest kolęda?

Pierwotnie kolędy były radosnymi pieśniami noworocznymi, ale od kilku wieków stały się pieśniami chrześcijańskimi, ściśle związanymi z Bożym Narodzeniem. W kościele oficjalnie śpiewa się je od pasterki, czyli mszy odprawianej o północy 24 grudnia, aż do 2 lutego, kiedy kończy się karnawał i okres Bożego Narodzenia. Kolędy towarzyszą obrzędom świąt Bożego Narodzenia, jasełek, czyli przedstawień świątecznych, a także wesołym spotkaniom i wydarzeniom karnawałowym. Jednak kolędy rozbrzmiewają nie tylko w kościele. Obecnie słychać je już w adwencie, czyli przez cztery tygodnie poprzedzające święta Bożego Narodzenia, głównie podczas przedświątecznych spotkań w szkołach i przedszkolach, na przedświątecznych kiermaszach, kwestach charytatywnych i oczywiście w czasie świątecznych oraz karnawałowych spotkań i imprez w gronie rodziny i przyjaciół.

Najpiękniejsze kolędy polskie to m.in.:

  • Bóg się rodzi”,
  • „Wśród nocnej ciszy”,
  • „Przybieżeli do Betlejem”,
  • „Dzisiaj w Betlejem”,
  • „Lulajże Jezuniu” i wiele innych.

Są też kolędy międzynarodowe, na przykład „Cicha noc”, która pochodzi z Austrii, z początków XIX w.

Posłuchaj kolęd

Czy wiesz, że…
Co roku w Polsce odbywają się liczne przeglądy i festiwale kolędowe. Największym z nich, gromadzącym kilkadziesiąt tysięcy wykonawców, jest Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Co to jest pastorałka? Różnica między kolędą a pastorałką

Pastorałka to ludowa, wesoła pieśń o lekkim charakterze i tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Religijna tematyka bożonarodzeniowa została poszerzona tu jednak o warstwę obyczajową, regionalną, zazwyczaj utrzymaną w tonie sielankowym. W odróżnieniu od kolęd pastorałki nie są przeznaczone do śpiewania w kościele.

Do znanych pastorałek należą m.in.:

  • „Skrzypi wóz, wielki mróz”,
  • „Oj maluśki, maluśki”,
  • „Pastuszek bosy”,
  • „Świeć, gwiazdeczko mała, świeć”,
  • „Gore gwiazda”.

Posłuchaj pastorałek

Czym jest piosenka świąteczna?

Dużą popularnością cieszą się również piosenki świąteczne, często rozsławiane przez film lub inne media rozrywkowe. Nie mają tematyki czysto religijnej, dlatego nie można zaliczyć ich ani do kolęd, ani do pastorałek. Często są związane po prostu z zimą, mikołajem, prezentami. Przykłady to: „Last Christmas”, „All I Want For Christmas is You”, „Santa Claus is Coming to Town”.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny. Skąd taki zwyczaj?

Czy wiesz, co to jest Marzanna? Otóż Marzanna to według przedchrześcijańskich…
Język polski i literaturaMitologiaRelacje społeczne

Amor, Kupidyn, strzała amora – symbole miłości i pożądania, i ich historia

Kupidyn i Amor to symbole miłości. Tych dwóch imion można używać…
CiekawostkiKultura i sztuka

Jak obchodzi się tłusty czwartek w innych krajach?

Tłusty czwartek to nie tylko polska tradycja, świętuje się go również…