Sport

Jazda na hulajnodze – przepisy, gdzie można jeździć?

Przepisy dotyczące hulajnóg są dość świeże

Hulajnogi elektryczne stały się prawdziwym hitem. W większych miastach powstają specjalne wypożyczalnie, organizowane są również wycieczki polegające na zwiedzaniu miast i ich ciekawych zakątków na hulajnodze. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują przy korzystaniu z takiego sprzętu.

Od kilku lat hulajnogi znowu cieszą się ogromną popularnością, jednak w nowym wydaniu – elektrycznym. Nic dziwnego, są to bowiem sprzęty proste i wygodne w użyciu, stosunkowo niedrogie, pozwalające na sprawne przemieszczanie się. Zarówno dzieci, jak i dorośli korzystają z nich nie tylko w ramach rozrywki, ale traktują je również jako środek transportu do szkoły czy pracy. Przez długi czas prawo nie regulowało tego, gdzie i w jaki sposób mogą poruszać się użytkownicy hulajnóg elektrycznych, ostatnio jednak przepisy się zmieniły.

 

Hulajnoga elektryczna – jakie przepisy obowiązują?

 

Według prawa hulajnoga elektryczna jest urządzeniem transportu osobistego. Zgodnie z nowym projektem zmian prawa o ruchu drogowym użytkownikiem hulajnogi elektrycznej będzie mogła być każda osoba, która ukończyła 10. rok życia. Oprócz tego na jednej hulajnodze będzie mogła jeździć jedna osoba, czyli kierujący.
Nowe przepisy mają uregulować również działanie wypożyczalni hulajnóg elektrycznych, a tym samym zapewniać radzie gminy możliwość decydowania o liczbie dostępnych urządzeń oraz stawkach za ich wypożyczanie, a także ograniczać zjawiska takie, jak np. pozostawianie pojazdów w przypadkowych miejscach na chodniku.

 

Gdzie można jeździć na hulajnodze?

 

Osoby korzystające z tradycyjnych, nieelektrycznych pojazdów są traktowane jak piesi, powinny więc poruszać się po chodniku. W nowym projekcie ustawy zaproponowano, aby użytkownicy hulajnóg elektrycznych poruszali się z maksymalną prędkością 25 km/h, przede wszystkim po ścieżkach rowerowych lub jezdniach (na których obowiązuje ograniczenie do 30 km/h). Jeśli taka jazda nie będzie możliwa, korzystający z hulajnóg elektrycznych będą mogli poruszać się z „prędkością pieszego” po chodniku, którego szerokość wynosi co najmniej 2 metry.

Zobacz także:  Przepisy dla rowerzystów – kto ma gdzie pierwszeństwo?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…