Relacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Jak rozmawiać z nauczycielem? Porady i wskazówki

Rozmowa z nauczycielem, szczególnie jeśli ma dotyczyć możliwości poprawy klasówki lub podwyższenia oceny, to dla każdego ucznia stresująca sytuacja. Jeśli się jednak do takiej rozmowy dobrze przygotujesz, możesz osiągnąć swój cel.

Podczas rozmowy z nauczycielem musisz być konkretny, rzeczowy i kulturalny.

Dlaczego rozmowa z nauczycielem cię stresuje?

Rozmowy z nauczycielami na ogół należą do stresogennych sytuacji. Niezależnie od tego, czy dotyczą postępów w nauce, dodatkowych obowiązków, problemów ze zrozumieniem danego zadania, a nawet luźnych tematów, wywołują u uczniów pewien niepokój. Wynika to przede wszystkim ze świadomości „władzy”, jaką ma nauczyciel, jego wyższości nad uczniem w hierarchii szkolnej. Stres, który odczuwasz przed rozmową z nim, jest więc zupełnie naturalny i nie powinieneś się go wstydzić. Oczywiście są nauczyciele, którzy potrafią przełamać ten strach swoją przyjacielską postawą, jednak nawet w ich przypadku, kiedy dochodzi do rozmowy o ocenie, u ucznia pojawia się stres.

Jak przekonać nauczyciela do poprawy oceny?

Do rozmowy z nauczycielem musisz się przygotować. Jeśli zależy ci na możliwości poprawy oceny, wykonania dodatkowego zadania, które mogłoby przynieść podniesienie stopnia, musisz przedstawić swoje racje:

  • pokaż swoje zaangażowanie,
  • zwróć uwagę, że ocena będzie miała znaczenie dla twojej dalszej motywacji do nauki,
  • opowiedz, dlaczego ma to dla ciebie tak duże znaczenie,
  • podkreśl (oczywiście, jeśli to prawda), że to ważny dla ciebie przedmiot, ocena z niego będzie liczyła się przy rekrutacji do liceum lub na studia.

Samo „chcę” może tutaj nie wystarczyć, musisz więc mieć pod ręką argumenty wskazujące, że zasługujesz na taką możliwość i jej nie zmarnujesz.

Jak się zachowywać podczas rozmowy z nauczycielem?

Rozmawiając z nauczycielem, absolutnie nie możesz przyjmować tonu roszczeniowego. Pamiętaj, że liczysz na jego dobrą wolę. To tobie zależy. Nie możesz jednak także błagać, prosić na siłę, sztucznie umniejszać swoją pozycję. Rozmawiać powinniście spokojnie, toczyć dyskusję na argumenty, z szacunkiem dla obu stron. Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja nauczyciela, powinieneś ją przyjąć spokojnie.

Jeśli rozmowa z danym nauczycielem nie przyniosła oczekiwanego efektu, możesz dodatkowo poprosić o pomoc wychowawcę. Pamiętaj, żeby swoją prośbę uargumentować i wyrażać się o nauczycielach z szacunkiem.

Zobacz także: Jak rozmawiać z rodzicami o trudnych sprawach?

Fot. Adobe Stock

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…