Relacje społeczne

Trudne emocje. Jak sobie radzić ze smutkiem, złością, lękiem i innymi emocjami

Trudne emocje u dzieci i młodzieży pojawiają się równie niespodziewanie, jak w życiu osób dorosłych. Wszystkich nas dotyka czasem złość, smutek, ale i poczucie beznadziei i lęk. Jak sobie poradzić z takimi emocjami?

Smutek czy złość to naturalna część naszego emocjonalnego życia. Zupełnie normalne jest to, że od czasu do czasu mamy nieco gorsze emocjonalnie samopoczucie. Ważne jednak, aby znaleźć własny sposób na wychodzenie z takiego stanu.  

Jak oswoić trudne emocje?

Na samym początku warto przyznać, że trudne emocje to też dobre emocje. Nie ma lepszych i gorszych. Potrzebujemy całego wachlarza naszych emocji. 

  • Smutek pozwala nam się delikatnie wycofać i odpocząć. 
  • Złość często stanowi silny motywator do działania. 
  • Strach często chroni przed niebezpiecznymi wydarzeniami. 

 Nie da się być cały czas szczęśliwym. Przeżywać radość każdego kolejnego dnia, bo wydarzenia w naszym życiu nam na to nie pozwalają. Jeśli jednak uświadomisz sobie, że trudne emocje są ci potrzebne, przestaniesz z nimi walczyć, a zaczniesz naukę radzenia sobie z nimi.  

Jak rozpocząć naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami?

Żeby poradzić sobie z trudnymi emocjami, najpierw musisz je zaakceptować. Kiedy już to zrobisz, okaże się, że znacznie łatwiejsze jest przyjrzenie się źródłu twoich uczuć. Zastanów się, co wywołuje w tobie złość czy smutek w tym danym momencie. Kiedy już to ustalisz, może okazać się, że problem można rozwiązać, spojrzeć na niego z innej strony, skorzystać z pomocy otoczenia. 

To ostatnie jest bardzo ważne. Ci, którzy są wokół nas są często największą pomocą w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, ale by ich wykorzystać, musimy mieć w sobie odwagę podjęcia rozmowy o tych emocjach i ich źródle. Możesz to zrobić z koleżanką, kolegą, nauczycielem, mamą, tatą, psychologiem…

Trudne emocje – jak sobie z nimi radzić na co dzień?

Jest wiele sposobów, które pomagają opanować trudne emocje. Musisz jednak je wypróbować i zobaczyć, co działa w twoim przypadku:

  • Pomocna może się okazać aktywność fizyczna – joga może pomóc się wyciszyć, bieg czy boksowanie wyrzucić złość; wybierz taką jaką lubisz i ruszaj;
  • Medytacja, ćwiczenia oddechowe – ułatwiają wyjście poza sytuację, spojrzenie na nią nieco z boku, pozwalają uspokoić szybko bijące serce i dać ci czas, na przemyślenie tego, co się wokół ciebie dzieje;
  • Dobra książka, film, kąpiel – sposobów na odreagowanie może być wiele; nie chodzi o to, aby ignorować problem, ale na chwilę się od niego odsunąć, aby móc spojrzeć na niego nieco z dystansu.

Fot. Adobe Stock