AktualnościRelacje społeczne

Jak powiedzieć o ciąży rodzicom? Jak się przygotować do rozmowy?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży, kiedy się ma naście lat? Najlepiej w trakcie szczerej, możliwie spokojnej rozmowy. Przebiegu takiej rozmowy nigdy do końca nie da się przewidzieć, ale można się do niej w pewnym stopniu przygotować. Ostatnie dramatyczne zdarzenia pokazują, jak ważne jest wzajemne zaufanie i wiara, że w każdej, nawet trudnej sytuacji można znaleźć rozwiązanie. 

Ciąża zwykle jest radością dla ludzi, którzy są na nią gotowi. Zbyt wczesna jest wyzwaniem. Jeśli nie jesteś pełnoletnia i samodzielna, to mimo obaw powinnaś poinformować rodziców o ciąży jak najszybciej. Mogą się oni okazać dla ciebie bezcenną pomocą.

Jak powiedzieć rodzicom że będą dziadkami?

Wiele młodych osób ma obawy, jak rozmawiać z rodzicami na trudne tematy. Informacja o ciąży nastoletniej córki z pewnością będzie dla nich szokiem. Trzeba sobie z tego zdać sprawę przed rozmową. Świadomość tego może ci jednak pomóc przygotować się na to, jak mogą zareagować. Dzięki temu ty będziesz bardziej opanowana. Koniecznie musisz także wziąć pod uwagę charakter i temperament mamy i taty. Może warto na początek wysondować rodziców, zadając im pytanie: „co byście zrobili, gdybym była w ciąży?”. Jeśli relacje w domu są trudne, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z telefonu zaufania i pomocy psychologów, którzy podpowiedzą, jak pokierować taką rozmową. Możesz też przekazać tę wiadomość wspólnie z chłopakiem/partnerem. Nawet jeśli w pierwszej chwili rodzice nie okażą tego, to po czasie docenią, że cię wspiera i bierze współodpowiedzialność za nową sytuację.

Przewidując reakcje rodziców, być może dojdziesz do wniosku, że najpierw lepiej powiedzieć mamie, a dopiero później z tacie. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, strach przed rozmową z rodzicami nie powinien opóźniać decyzji o przekazaniu im tej informacji.

Pamiętaj:

  • emocjonalna reakcja rodziców może wynikać w dużej mierze z szoku,
  • zdenerwowanie rodziców nie oznacza, że opuszczą cię w tej sytuacji, dalej będą cię kochać i wspierać,
  • po pierwszych emocjach będzie łatwiej o konstruktywną rozmowę. Czasami wzajemnie trzeba dać sobie czas na ochłonięcie.

Kiedy powiedzieć rodzicom o ciąży?

Wątpliwości, jak powiedzieć rodzicom o ciąży, sprawiają, że ta rozmowa jest odkładana z dnia na dzień. Nie jest to dobre. Trzeba się zmierzyć z sytuacją. Pamiętaj, że w ciąży musisz szczególnie o siebie dbać, od samego jej początku. Jeśli rodzice będą wiedzieć o twoim stanie, pomogą ci. Lepiej, żeby dowiedzieli się od ciebie. Często okazuje się, że strach przed taką rozmową jest nieuzasadniony, ponieważ rodzice w wielu przypadkach, zamiast oceniać, starają się pomóc i otoczyć troską.

Jeśli zaś ciąża jest wynikiem przemocy, koniecznie jak najszybciej trzeba powiedzieć o tym osobie zaufanej. Jeśli boisz się powiedzieć rodzicom, skorzystaj z telefonu zaufania, pomocy psychologa lub zaufanego nauczyciela. Taka sytuacja powinna zostać zgłoszona na policję (do tego potrzebna jest obdukcja lekarska), a wsparcie rodziców lub innych najbliższych ci osób w takiej sytuacji będzie nieocenione i niezbędne.

Dlaczego nie warto ukrywać informacji o ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom, że zostaną dziadkami? Szczerze i otwarcie. Informacji o ciąży nie warto ukrywać.

  • Ciężarna będzie się cały czas stresować, że rodzice odkryją tę informację sami.
  • Nieustanne kłamstwa i ucieczka przed rozmową będą u niej powodować poczucie osamotnienia.
  • Nie mówiąc rodzicom, dziewczyna pozbawia się ich wsparcia i pomocy.
  • W momencie odkrycia przez rodziców prawdy, szok jest jeszcze większy, a często może towarzyszyć mu także rozczarowanie, że córka sama nie przekazała im tej informacji.

Zobacz także: Jak rozmawiać, by nas słyszano i rozumiano?

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…