Relacje społeczneScan for Fun

Jak zacząć myśleć pozytywnie? Jak wpływać na swoje nastawienie?

Jak myśleć pozytywnie? Cały czas się w tym ćwiczyć! Trening pozytywnego myślenia warto praktykować nieustannie, ponieważ od tego, jak myślimy, zależy, jak funkcjonujemy w świecie i jak go postrzegamy. 

 Jeśli zastanawiasz się, jak włączyć pozytywne myślenie, zatrzymaj się na chwilę i skup na ostatniej nieprzyjemnej myśli. Nie zdam tego egzaminu – co się dzieje, kiedy tak myślisz, skąd to wiesz, dlaczego coś takiego przychodzi ci do głowy…

Jak włączyć pozytywne myślenie?

Pierwszym warunkiem do tego, aby zacząć myśleć pozytywnie, jest dostrzeżenie tego, co myśli robią z naszym życiem. Złap tę jedną ostatnią myśl, w której pojawiła się negacja, krytyka, rezygnacja. Zastanów się, co ta myśl zrobiła z twoją motywacją, gotowością do pracy, samooceną. Im gorzej o sobie myślimy, tym mniej energii mamy, aby wyjść poza złe myśli. Dlatego też każdy specjalista od zmiany podkreśla, że wszystko zaczyna się w głowie i warto myśleć pozytywnie

Jak zacząć myśleć pozytywnie?

Pozytywne myślenie daje bardzo dużo: pozwala zmniejszyć stres, skuteczniej działać, budować motywację. Żeby jednak odkryć moc, jaką daje pozytywne nastawienie, warto przeprowadzić jeszcze jedno ćwiczenie. „Nie wygram tego konkursu” – to przykład myśli osoby, która właśnie ma wyjść na scenę. Czy to stwierdzenie jest faktem? Nie, to tylko opinia, ale bardzo szkodliwa. Przełoży się na pewność postawy, z jakim dana osoba się na scenie pojawi, na siłę jej głosu, na wewnętrzne poczucie sprawczości i pewności siebie. Bez tych wszystkich elementów sukces jest mało prawdopodobny. A gdyby tak zaczęła myśleć pozytywnie i swoją opinię zamieniła na: „Czeka na mnie sukces, włożyłem/am w przygotowania ogrom pracy, teraz czas odebrać nagrodę”. Jak myślisz, z jakim nastawieniem pojawi się na scenie? 

Na czym polega trening pozytywnego myślenia?

  • Myśl o sobie pozytywnie, odkryj jakie są twoje mocne strony i talenty. To da ci poczucie siły i wiary w swoje możliwości. Pozytywne myślenie o sobie nie jest egoizmem. Jest twórcze i pozwala kreować pozytywną przyszłość.
  • Skup się na tu i teraz, poczuj i określ swoje emocje. 
  • Dostrzegaj dobre chwile, koncentruj się na radosnych emocjach. 
  • Zamiast myśleć czego nie chcesz, myśl czego chcesz w pozytywnym znaczeniu. To wywoła w tobie dobre emocje i radość oraz doda motywacji do osiągnięcia tego, na czym ci zależy.
  • Dbaj o swoje samopoczucie. Staraj się otaczać pozytywnymi ludźmi, a unikaj ludzi i informacji, które wpływają na ciebie destrukcyjnie, zatruwają cię. 
  • Jeśli ktoś ma zły nastrój lub narzeka, pociesz go i okaż wsparcie. Sama świadomość, że ktoś nas słucha i życzy nam dobrze dodaje sił.
  • Koncentruj się na zaletach, dostrzegaj pozytywy płynące z konkretnych sytuacji. 
  • Nie bój się informacji zwrotnych o sobie i traktuj je jako szansę na wzmacnianie swoich mocnych stron i poprawę błędów. Jeśli jednak ich forma sprawia ci przykrość, asertywnie informuj o tym. 
  • Nie bój się własnych pomyłek i błędów, bo to na nich się uczymy. Wyciągaj jednak z nich wnioski. 
  • Przed snem staraj się słuchać twórczych, pozytywnych lub motywacyjnych informacji: historii ludzi, którym się udało osiągnąć dobry cel. Wzmacniaj się ich siłą i ich doświadczeniami.

Okazuj wdzięczność ludziom, losowi, Stwórcy za to, co od nich zyskujesz. Im częściej okazujesz wdzięczność, tym więcej dobra na świecie i lepiej ci się żyje na co dzień. Poczucie wdzięczności budzi również pozytywne nastawienie w tobie i otaczających cię ludziach.

Fot. Adobe Stock

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…