BezpieczeństwoRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Hejt w internecie. Dlaczego jest zły i trzeba mu przeciwdziałać?

Bądźmy razem przeciw hejtowi!

Hejt to zjawisko, które zdecydowanie przybrało na sile w XXI wieku. Wtedy także pojawiło to się to określenie. Trudno o jednoznaczną definicję hejtu, niemniej obejmuje on działania takie jak mowa nienawiści, pogardy, dyskryminacja, obrażanie innych. Na szczęście można i trzeba z nim walczyć, również z wykorzystaniem przepisów prawa.

Hejt w Internecie rozwinął się tak dynamicznie przede wszystkim ze względu na pozorną anonimowość, jaką cechują się działania w sieci.

Co to jest hejt? Dlaczego jest to zjawisko negatywne?

Hejt to określenie na takie działanie w Internecie, które jest wynikiem złości, agresji i nienawiści. Do najczęstszych przejawów hejtu należą obraźliwe komentarze, posty, wszelkiego rodzaju aktywność werbalna. Na słowach się jednak nie kończy. Przejawem hejtu bardzo często są grafiki, gify, materiały video. Także one mogą pełnić funkcję komentarza do czyjejś aktywność, bardzo często jednak wymierzone są w konkretne grupy społeczne o odmiennym światopoglądzie, wyznaniu czy poglądach politycznych. Każde takie działanie jest negatywne, wyrasta bowiem z pogardy w stosunku do drugiego człowieka, któremu często odmawia się prawa do wolności i własnych wyborów, tym samym dążąc do jego uprzedmiotowienia. Hejt blokuje empatię, niszczy relacje między ludźmi, uczy braku szacunku i zachęca do naruszania wolności wypowiedzi tylko po to, by kogoś zranić. Paradoksalnie hejterowi działanie to nie daje zbyt wiele, poza chwilową przyjemnością, płynącą z bardzo negatywnych (choć także ludzkich) odruchów.

Jakie konsekwencje może mieć hejt dla osoby atakowanej przez innych?

Hejt może mieć ogromne konsekwencje dla jego ofiar. Szczególnie u osób mniej odpornych, bardziej wrażliwych, obraźliwe komentarze w Internecie mogą prowadzić do poważnego obniżenia poczucia własnej wartości. Osoby wystawione na ataki hejterów często z czasem stają się mniej odporne na czytane treści i zaczynają wierzyć, że walka z hejterem nie ma sensu. Ofiary hejtu żyją w ciągłym stresie, często cierpią na bezsenność, mają problemy z nawiązywaniem nowych relacji. Długotrwały hejt może doprowadzić nawet do izolacji od społeczeństwa, depresji, nerwicy. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do podjęcia przez osobę atakowaną próby samobójczej. Nie można się na to godzić! Zarówno osoby zauważający przejawy hejtu, jak i jego ofiary powinny aktywnie sprzeciwiać się takim zachowaniom, ponieważ hejt jest przestępstwem.
Zobacz także:  Jak walczyć z hejtem? Konsekwencje prawne hejtu w Internecie

Pobierz broszurę

Hejt w internecie. Dlaczego jest zły i trzeba mu przeciwdziałać?

Jak nie złapać się w sieć – 10 kroków do świadomego korzystania z Internetu

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…