HistoriaRelacje społeczneŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Frekwencja wyborcza. Dlaczego udział w wyborach jest tak ważny?

Każdy głos się liczy!

Informacje o frekwencji uzyskujemy z Państwowej Komisji Wyborczej, która zbiera dane z poszczególnych okręgów wyborczych.

Frekwencja wyborcza w Polsce nie należy do najwyższych. W ostatnich wyborach samorządowych wyniosła 61,7%, co w porównaniu do frekwencji w Europie, a zwłaszcza Szwecji (87,2%), Danii (84,6%), Belgii (88,4%) czy Luksemburgu (89,7%), nie jest wynikiem wysokim.

Frekwencja wyborcza jako wyraz zaangażowania obywateli

Analizując frekwencję w krajach europejskich, warto pamiętać, że w Belgii i Luksemburgu obowiązuje przymus wyborczy, a brak udziału w wyborach może wiązać się z karą grzywny. W innych państwach wysoka frekwencja wyborcza wskazuje na duże zaangażowanie obywateli w sprawy swojego kraju. W Polsce frekwencja ciągle nie jest zbyt wysoka. Dlatego tegoroczne wybory prezydenckie są chwalebnym odstępstwem od normy. W I turze wzięło udział 64,51% uprawnionych do głosowania, a w II 68,18%, co jest odpowiednio czwartym i drugim wynikiem w powojennej historii Polski.

Dlaczego frekwencja wyborcza w Polsce jest niska?

Politolodzy i eksperci z dziedzin pokrewnych próbują wyjaśniać, dlaczego frekwencja wyborcza w naszym kraju jest tak niska. Według nich jedną z głównych przyczyn jest brak wiary w to, że nasz pojedynczy głos może coś zmienić. Drugą kwestią, być może ważniejszą, jest brak zaufania do polityków wynikający z braku realizacji obietnic przedwyborczych. Wyborcy nie ufają politykom jako całej grupie, a we wszystkich rankingach zaufania politycy zajmują ostatnie miejsca.

Jakie są skutki niskiej frekwencji wyborczej?

Zbyt niska frekwencja może wpłynąć na nieważność jednego rodzaju głosowania w naszym kraju. Takim głosowaniem jest referendum, w którym, aby zostało uznane za wiążące, musi zostać osiągnięta minimalna frekwencja wyborcza określona na poziomie 50%. Jeśli chodzi o wybory prezydenckie czy parlamentarne, ich wyniki będą uznane bez względu na frekwencję wyborczą. Ale jak dział niska frekwencja? Jeśli na 10 uprawnionych osób, zagłosuje 50% czyli 5 osób, to wystarczą 3 osoby, żeby wybrać jednego z kandydatów lub wiodącą partię. Oznacza to, że 30% uprawnionych zdecyduje, kto będzie rządził. Czy faktycznie jest to głos większości?  Nie pozwól, by ktoś decydował za Ciebie!
 

Zobacz takze:  Czy udział w wyborach to przywilej czy obowiązek? 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny. Skąd taki zwyczaj?

Czy wiesz, co to jest Marzanna? Otóż Marzanna to według przedchrześcijańskich…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….