Ekologia

Elektrownia jądrowa czy atomowa? Co oznaczają te nazwy?

Elektrownia atomowa i jądrowa z pozoru oznaczają to samo. Jeśli jednak bliżej się im przyjrzeć, okazuje się, że nie są to terminy tożsame i oznaczające dokładnie to samo. Czym więc elektrownia jądrowa różni się od atomowej?

Elektrownia atomowa i jądrowa wzbudzają dyskusje o potencjalnych zagrożeniach i szansach związanych z pozyskiwaniem energii. Czy jednak zawsze wiemy, o czym mówimy? 

Elektrownia atomowa a jądrowa

Różnice między elektrownią atomową a jądrową jednak istnieją, mimo że nazw tych najczęściej używa się wymiennie. Przede wszystkim z przypadku elektrowni atomowej mowa o zjawisku szerszym niż nam się wydaje. Ropa, gaz, węgiel – to wszystko przecież składa się z atomów. Każda więc elektrownia, która pozyskuje energię z przetwarzania tych produktów jest właściwie elektrownią atomową. W procesach tych biorą udział całe atomy składające się z jądra i elektronów (najwięcej procesów zachodzi na ostatniej ich powłoce). 

Elektrownia jądrowa także może zostać nazwana atomową, ponieważ tutaj także mowa o procesach przemian atomu. Są one jednak inne, niż w przypadku pozostałych elektrowni spalających paliwa. Elektrownia jądrowa to bowiem ta, w której dochodzi do rozszczepienia atomu przez uderzenie rozpędzonego neutronu w jądro pierwiastka (np. uranu). Ten proces powoduje wydzielenie się ogromnych pokładów energii poprzez uwolnienie jej z jądra atomu. Stąd też nazwa tego typu elektrowni. 

Elektrownia atomowa czy jądrowa – która nazwa jest poprawna?

Elektrownia atomowa i jądrowa nie oznaczają tego samego. Jeśli chcesz mówić o elektrowni, w której pozyskuje się energię przez rozszczepienie atomu, używaj określenia elektrownia jądrowa. Elektrownia atomowa to także poprawne określenie, ale znacznie szersze i takie, które przy bliższym zastanowieniu może być mylące. Wszystkie elektrownie są właściwie atomowe. Tego pojęcia używa się jednak najczęściej z myślą o elektrowniach jądrowych. 

Porównanie elektrowni jądrowej i węglowej 

Dyskusja o nazewnictwie elektrowni jądrowej i atomowej pokazuje, jak bardzo kwestia energetyki jest teraz ważna. Elektrownie jądrowe są przez wielu uznawane za niebezpieczne, dlatego m.in. Niemcy zamykają swoje elektrownie tego typu. Podkreśla się także, że nadal emitują sporo CO2. Warto jednak podkreślić, że porównanie elektrowni jądrowej i węglowej pokazuje, że ta pierwsza emituje znacznie mniej CO2, a jednocześnie produkuje znacznie więcej mocy niż elektrownie oparte na węglu kamiennym czy brunatnym.

Polecane artykuły
BezpieczeństwoBiologiaEkologia

Złote algi – co to takiego? Co jest źródłem niebezpieczeństwa?

Złote algi w Odrze w roku 2022 stały się przyczyną ogromnej…
BiologiaEkologiaZdrowie

Sinice – co to za organizmy? Czy są niebezpieczne?

Sinice to stworzenia niecieszące się sympatią, zwłaszcza wśród turystów spędzających wakacje…
EkologiaGospodarka i finanseWiedzieć więcejZdrowie

Spalanie paliw kopalnych i jego negatywny wpływ na środowisko

Spalanie paliw kopalnych to jeden z głównych sposobów pozyskiwania energii cieplnej…