Gospodarka i finanseRelacje społeczneŚwiat wokół nas

Ekonomia społeczna. Czy lepiej kupować tanio, czy dbać o lokalny rynek?

Na czym polega solidarność w gospodarce?
 

Ekonomia społeczna to taka sfera aktywności, która służy nie tyle maksymalizacji zysków, ile ochronie tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy, m.in. osób zagrożonych utratą pracy czy biedą. W kontekście skutków epidemii jest to ogromnie ważny obszar działalności.

Ekonomia społeczna jest jednym z tych elementów polityki gospodarczej, który będzie miał istotny wpływ na ochronę osób najbardziej dotkniętych przez skutki koronawirusa.

 

Ekonomia społeczna – na styku gospodarki i pożytku publicznego

 

Ekonomia społeczna to sfera działalności obywatelskiej, w ramach której prowadzi się m.in. działalność gospodarczą. Jednak jej podstawowym celem nie są jak największe zyski, a na przykład tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych bezrobociem, biedą czy świadczenie usług, które mogą chronić przed marginalizacją społeczną, pomagać w integracji społeczności lokalnej. Chodzi więc przede wszystkim o budowę, ochronę i wsparcie wspólnoty. Z tego też powodu ekonomia społeczna funkcjonuje na pograniczu tradycyjnej przedsiębiorczości oraz działalności publicznej zbliżonej do sposobu działania organizacji pozarządowych.

 

Czy lepiej kupować tanio, czy dbać o lokalny rynek?

 

Gospodarcze skutki koronawirusa są nie do zatrzymania. Można jednak walczyć o to, by były one jak najmniejsze i dotknęły jak najmniejszą grupę mieszkańców. W tym celu sami konsumenci powinni zmienić swoje przyzwyczajenia. Chcąc chronić polską gospodarkę i miejsca pracy, warto porzucić zasadę poszukiwania jak najtańszych produktów na rzecz wyboru tych lokalnych, polskich, pochodzących od drobnych wytwórców. W ten sposób codziennymi wyborami możemy wesprzeć potrzebujących pomocy przedsiębiorców i gospodarkę, tak regionalną, jak i ogólnopolską.
 

Zobacz także:  Czym jest solidarność społeczna i jakie ma znaczenie?

 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…