AktualnościWiedzieć więcej

Jak w 2021 roku będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Próbny egzamin ósmoklasisty już za tobą? A może czeka cię on dopiero za rok? Zobacz, jakie są wymagania i co się zmieniło w tym roku.

Egzaminu ósmoklasisty nie można bagatelizować. Jest ogromnie ważny, ponieważ w dużej mierze to od jego wyników zależy, czy dostaniesz się do wymarzonego liceum.

Co to jest egzamin ósmoklasisty?

Egzaminy ósmoklasisty, bo są one aż trzy, mają wpływ na to, do jakiej szkoły ponadpodstawowej będziesz się mógł dostać. Egzaminy te kończą szkołę podstawową i razem z wynikami na świadectwie decydują o przyjęciu do konkretnej szkoły. Im lepsze masz wyniki, tym do lepszego liceum możesz się dostać. Sprawdź, jak liczyć punkty do liceum.

Egzamin ósmoklasisty w 2021 roku – co się zmieniło?

Egzaminy ósmoklasistów, jak i maturzystów zostały nieco w tym roku zmienione. Nie wiadomo oczywiście, jakie dokładnie będą zadania, ale ze względu na naukę zdalną w tym i zeszłym roku ministerstwo zdecydowało, że na egzaminie nie będzie niektórych zagadnień. Na języku polskim dalej musisz znać duchy z II części Dziadów, ale może czegoś uczyć się nie musisz? Najważniejsze zmiany to:

  • usunięcie z lektur obowiązkowych z języka polskiego Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
  • ograniczenie wymagań z zakresu działań na pierwiastkach oraz stereometrii,
  • brak konieczności umiejętności posługiwania się czasem past perfect oraz mową zależną na egzaminie z języka angielskiego.

Jak wyglądają egzaminy ósmoklasisty?

Na koniec szkoły podstawowej zdajesz trzy egzaminy ósmoklasisty:

  • egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, można na nim uzyskać 45 punktów; pierwsza część obejmuje czytanie ze zrozumieniem, wiedzę o utworach, interpretację i poprawne posługiwanie się językiem polskim, druga to wypracowanie na zadany temat,
  • egzamin z matematyki – trwa 100 minut, można na nim uzyskać 25 punktów, większość to zadania zamknięte i cztery otwarte (wcześniej było ich sześć),
  • egzamin z języka obcego (najczęściej angielskiego) – trwa 90 minut, można na nim zdobyć 55 punktów, składa się z zadań zamkniętych i otwartych, w roku 2021 tych drugich ma być mniej.

Fot. Pixabay