Relacje społeczneŚwiat wokół nas

Dlaczego w polityce jest tak mało kobiet?

Warto, by kobiety w większym stopniu brały stery w swoje ręce

Świat polityki wykreowany został przez mężczyzn, którzy przez wiele wieków bronili kobietom dostępu do niego. Kobiety prawo wyborcze zaczęły uzyskiwać dopiero w początkach XX wieku (w Polsce w 1918 roku).

Stosunkowo niedawne dopuszczenie kobiet do życia politycznego ma na pewno ogromny wpływ na ich niewielki udział w tej sferze życia. Przyczyn mniejszego udziału kobiet w polityce jest jednak więcej.

Dlaczego w polityce jest niewiele kobiet?

Polityka wykreowana przez mężczyzn jest często bardzo agresywna, związana z walką o pozycję. Dlatego kobietom, które raczej nastawione są na konkretne rozwiązanie problemów, trudno jest przebić się do władzy. Wiele z nich uważa, że aby osiągnąć sukces w polityce, musi w pewnym sensie zaakceptować te warunki męskiego świata, przez co może zachowywać się wbrew sobie. Mimo wszystko udział kobiet w życiu politycznym Polski powoli wzrasta – coraz więcej pań kandyduje do parlamentu i co najważniejsze, zdobywa w nim miejsce. Udział kobiet w życiu politycznym jest bardzo ważny. Są one uważane za bardziej empatyczne od mężczyzn i przez to wyczulone na potrzeby najsłabszych grup społecznych. W krajach, w których jest więcej kobiet u sterów, w większej mierze wprowadzane są rozwiązania prospołeczne. Bardzo dobrym przykładem jest Finlandia.

Słynne kobiety w polityce

Mimo tego, że polityka zdominowana jest przez mężczyzn, to historia zna przykłady wielu wybitnych kobiet-polityków. Można zaryzykować twierdzenie, że na pytanie o najbardziej znanego polityka wśród kobiet, większość osób wskaże byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. W czasie sprawowania rządów nadano jej przydomek Żelaznej Damy i to jak najbardziej zasłużenie. Była bowiem najdłużej urzędującym brytyjskim premierem XX wieku (lata 1979–1990), a jej rządy przypadły na bardzo trudny okres Zimnej Wojny, ogólnokrajowego strajku górników czy wojny o Falklandy. Podobną pozycję u naszych zachodnich sąsiadów uzyskała Angela Merkel, która od 2005 roku piastuje urząd Kanclerza Niemiec. Magazyn Forbes uznał ją za najbardziej wpływową kobietę świata w 2011 roku, a 4 lata później magazyn Time nadał jej tytuł Człowieka Roku. W Polsce również mamy przykłady kobiet, które zajmowały najwyższe stanowiska polityczne. I tak premierem w naszym kraju były Hanna Suchocka, Ewa Kopacz i Beata Szydło. Wśród prezydentów miast również znaleźć możemy kobiety. Prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz-Waltz, a obecnie urzędującym prezydentem Gdańska jest Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz także:  Co to jest samorząd terytorialny i jakie ma znaczenie? 

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….
AktualnościRelacje społeczne

Kiedy są walentynki, historia święta, pomysły na walentynki

Walentynki w Europie południowej i zachodniej obchodzone są od średniowiecza, choć…