Gospodarka i finanseHistoriaŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Czym dla Polaków jest Brexit Wielkiej Brytanii? Co to zmienia?

Studia, podróże i praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje prawie milion Polaków, a wiele polskich firm współpracuje z brytyjskimi kontrahentami. Brexit w 2020 roku wprowadzi szereg zmian, które dotkną rynek pracy, studentów i turystów. Czego zatem należy się spodziewać?

Od 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania przestała być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Przez 11 miesięcy od tej daty obowiązywać będzie okres przejściowy, który pozwoli na opracowanie nowych warunków współpracy między państwami UE a Zjednoczonym Królestwem. Czego spodziewać się w tym czasie i co czeka studentów, pracowników i turystów od 2021 roku?

Brexit – jak wpłynie na studiowanie i podróże?

Młodzież chętnie planuje wycieczki i wakacje w Wielkiej Brytanii, a część z nich po zdaniu matury decyduje się na podjęcie tam studiów. Co zmieni Brexit w ich przypadku? Jeśli w trakcie okresu przejściowego nie zostanie podpisana żadna umowa, to do końca 2020 roku dokumentem uprawniającym do podróży pozostanie dowód osobisty, a od 2021 – paszport. Wiza nie będzie wymagana, jeśli podróż nie będzie trwała dłużej niż 3 miesiące, na terenie kraju można będzie korzystać z krajowego prawa jazdy i Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Studenci również nie muszą obawiać się zmian, ponieważ skończą szkołę na starych zasadach. Nowe przepisy wprowadzone po okresie przejściowym nie będą obowiązywać także studentów, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2020 roku.

Zobacz także: Najlepszy czas na naukę języków

Brexit – zmiany dla pracowników i mieszkańców

Ważne zmiany dla pracowników, pracodawców i osób stale zamieszkujących na terenie Wielkiej Brytanii:

  • swobodny przepływ osób nie zostanie zniesiony, wprowadzone zostaną jednak czasowe ograniczenia pobytu dla obcokrajowców;
  • obywatele UE chcący zostać w Wielkiej Brytanii będą musieli do końca czerwca 2021 roku złożyć wniosek o status osoby osiedlonej;
  • podejmowanie pracy nadal będzie możliwe, jednak pracodawcy i pracownicy prawdopodobnie będą musieli starać się o pozwolenia na pracę.
     
Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny. Skąd taki zwyczaj?

Czy wiesz, co to jest Marzanna? Otóż Marzanna to według przedchrześcijańskich…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….