EkologiaGeografiaŚwiat wokół nasWiedzieć więcej

Co to jest smog i dlaczego jest tak groźny?

Chroń się przed nim i nie dokładaj zanieczyszczeń do powietrza

Smog to zanieczyszczenie powietrza powstałe w wyniku przemysłowej działalności człowieka, ruchu samochodowego oraz spalania paliw stałych i śmieci. Zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym i nawet jeśli nie jest widoczny gołym okiem, negatywnie wpływa na zdrowie. Sprawdź, dlaczego powstaje smog i co sprawia, że jest tak niebezpieczny.

Smog to unosząca się w powietrzu chmura zanieczyszczeń, na którą składają się szkodliwe związki chemiczne i pył zawieszony. Nazwa zjawiska pochodzi od angielskich słów „smoke” oraz „fog”, oznaczających kolejno dym i mgłę. W Polsce smog najczęściej obserwuje się przy długo utrzymującej się mgle i bezwietrznej pogodzie, w miesiącach grzewczych, co wynika z nieprawidłowego ogrzewania domów niskiej jakości węglem i „kopciuchami”, czyli piecami, które emitują najwięcej szkodliwych substancji. Bezpośrednimi przyczynami smogu mogą być jednak również m.in. elektrownie węgla, zakłady przemysłowe i samochody.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – czy to poważny problem?

Smog stanowi poważny problem w Polsce. Ponad połowa miast europejskich, w których odnotowuje się złą jakość powietrza, znajduje się w naszym kraju. Smog składa się przede wszystkim z tlenku węgla, siarki i azotu, a także pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu. To właśnie one stanowią największe zagrożenie dla ludzkiego organizmu.

Wpływ smogu na zdrowie

Negatywne skutki wdychania złej jakości powietrza nie zawsze są zauważalne na co dzień. Smog jest zjawiskiem, które przyczynia się do stopniowego pogarszania się odporności organizmu i skrócenia długość życia. Może prowadzić do pojawienia się alergii czy astmy, a także wywołać poważne choroby układu oddechowego i układu krążenia, a nawet nowotwory. Po przekroczeniu normy stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, ustalanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), zalecane jest noszenie masek antysmogowych, które ograniczają niekorzystny wpływ smogu na organizm człowieka.

Zobacz także:  10 patentów jak zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska na co dzień