Sport

Co to jest i na czym polega test Coopera?

Test Coopera (potocznie określany jako „test Kupera”) jest znaną i popularną na całym świecie próbą wytrzymałościową, która została opracowana i zastosowana po raz pierwszy przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera.

Test został zaprojektowany z myślą o żołnierzach amerykańskiej armii, ale szybko zyskał popularność wśród sportowców na poziomie zawodowym i amatorskim. Obecnie test biegowy Coopera jest jednym z najpopularniejszych sprawdzianów formy na świecie.

Zasady wykonywania testu Coopera

Są one bardzo proste. Trzeba biec przez 12 minut. Aby sprawdzić, w jakiej formie jesteśmy, wystarczy wynik dystansu pokonanego w czasie 12 minut zweryfikować z tabelą, która uwzględnia również wiek i płeć testowanej osoby, a także poziom zaawansowania sportowego.
A jak biec test Coopera? Najlepiej równym tempem, rozkładając siły na cały dystans. Lepiej więc nie zaczynać od maksymalnego tempa, żeby nie zabrakło nam sił na końcówkę.

Test Coopera: tabela – jak odczytywać wyniki?

Opracowana tabela jest czytelna i łatwa w odczytywaniu. Dla ułatwienia została opracowana w dwóch wariantach (kategoriach) – dla amatorów i sportowców zaawansowanych. Po wybraniu odpowiedniej tabeli, w pierwszej kolumnie należy określić swój wiek (dokładny w przypadku dzieci) lub przedział wiekowy (dla osób starszych), a w następnej płeć. W kolejnych kolumnach znajdują się przedziały dystansów. Należy dopasować do nich osiągnięty wynik testu i wówczas można odczytać prezentowaną formę. Możliwości jest pięć i są one określone w następujący sposób:

  • bardzo dobrze,
  • dobrze,
  • średnio,
  • źle,
  • bardzo źle.

Porównując wyniki, możemy też sprawdzić, czy nasza kondycja jest na poziomie amatora, czy sportowca. Zawsze należy pamiętać o tym, aby testy były przeprowadzane w takich samych lub podobnych warunkach. Ma to bowiem przełożenie na dokładność określenia formy.

Test Coopera: pływanie – co warto wiedzieć?

Bieg Coopera to nie jedyna aktywność, jaką można sprawdzać w ramach testu. Kenneth Cooper opracował także tabele do innych dyscyplin. Dzięki temu test Coopera można wykonywać również, pływając, maszerując czy jeżdżąc rowerem. Podobnie jak podczas biegania, w pozostałych dyscyplinach należy porównywać wyniki z testów przeprowadzanych w takich samych lub zbliżonych warunkach. Robiąc test Coopera na pływanie, należy płynąć stylem dowolnym.

Zobacz także:  Jazda na rowerze – sprawdź jak być bezpiecznym na drodze

Fot.: Adobe Stock

Polecane artykuły
HistoriaHobby i pasjeSport

Inspiracje: Martyna Wojciechowska – kobieta, która łamie stereotypy

Martyna Wojciechowska jako córka kierowcy rajdowego miała prawo zainteresować się tym…
BezpieczeństwoHobby i pasjeSport

Jak się chronić przed lawiną? Nie przeceniaj swoich możliwości i respektuj komunikaty

Skutki lawin są ogromnie niebezpieczne. Lawina jest groźna zarówno dla ludzi,…
CiekawostkiHistoriaSport

Mundial, czyli gra o życie. Trzy historie mrożące krew w żyłach

W Polsce kibice po przegranych meczach reprezentacji mogą być rozczarowani, smutni…