AktualnościHistoria

Brexit – zmiany dla studentów i turystów od 1 stycznia 2021 roku

Brexit to całkiem nowe określenie. Powstało z połączenia słów british, czyli „brytyjski” oraz exit, czyli „wyjście”. Oznacza ono bardzo ważne wydarzenie dla Europy, a nawet świata, jakim jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Kiedy brexit miał miejsce? Oficjalnie wydarzyło się to 31 stycznia 2020 roku o godzinie 24.00. Do dziś jednak trwają prace, których celem jest ustalenie, jak mają wyglądać kontakty Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Brexit – jak to się stało?

Prawie cały rok 2020 to tzw. okres przejściowy związany z brexitem. Nie wprowadzał on praktycznie żadnych zmian, Wielka Brytania traktowana była przez ten rok nadal jako członek Unii. Wszystko zmieni się o północy 31 grudnia, dlatego za właściwą datę brexitu, który zmieni Europę, przyjąć trzeba tegorocznego sylwestra.

Władzom Wielkiej Brytanii właściwie nigdy nie było po drodze ze zjednoczoną Europą. Już w 2,5 roku po wstąpieniu do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (czyli poprzedniczki Unii Europejskiej) w 1975 roku odbyło się referendum w sprawie wyjścia z tej organizacji. Ostatecznie 2/3 Brytyjczyków opowiedziało się za pozostaniem we wspólnocie. Nieco ponad 30 lat później wynik był już inny. 23 czerwca 2016 roku 51,9% głosujących opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Co oznacza brexit dla Polaków – studentów i turystów?

Wystąpienie Wielkiej Brytanii ma duże konsekwencje dla wszystkich państw Unii Europejskiej. A czym brexit jest dla Polaków? Jakie są najnowsze zmiany? Dla turystów oraz studentów podstawowym pytaniem jest to, czy na wjazd do Wielkiej Brytanii wystarczy dowód osobisty, czy potrzebny będzie paszport? Początkowo już od 1 stycznia 2021 roku miały obowiązywać paszporty, jednak rząd polski wystąpił z prośbą o przedłużenie okresu ważności dowodów osobistych. Brytyjczycy wyrazili na to zgodę i jeszcze do 30 września 2021 roku na teren Wielkiej Brytanii będzie można wjechać na dowód, a od 1 października na wjazd do Anglii potrzebny będzie paszport. Dłużej, bo do 31 grudnia 2025 roku z dowodu korzystać mogą Polacy, którzy mają status osoby osiedlonej (przez ostatnich 5 lat mieszkali na terenie Wielkiej Brytanii) lub tymczasowy status osoby osiedlonej (mogą o niego wnioskować Polacy, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii krócej, ale muszą przyjechać na Wyspy przed końcem okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 r.).

Studia w Anglii po brexicie

Brexit Wielkiej Brytanii to również problem dla Polaków studiujących na Wyspach. Pierwsza sprawa to wizy. Brexit spowodował wymóg posiadania tego dokumentu na pobyt w Wielkiej Brytanii przekraczający 6 miesięcy. Polacy, którzy studiują, będą musieli starać się o wizę studencką. Dla studentów ważne jest także to, czy po brexicie Polska będzie uznawać wykształcenie zdobyte na Wyspach Brytyjskich. Polski rząd nie pozostawia wątpliwości – w naszym kraju nadal uznawane będzie wykształcenie zdobyte na Wyspach. Podobnie jest w przypadku kwalifikacji zawodowych. Nieco inaczej wygląda sprawa prawa jazdy. Nadal będzie uznawane w Polsce, ale w ciągu pół roku po powrocie do kraju trzeba je będzie wymienić na polskie prawo jazdy.

Polecane artykuły
CiekawostkiHistoriaKultura i sztuka

Topienie Marzanny w pierwszy dzień wiosny. Skąd taki zwyczaj?

Czy wiesz, co to jest Marzanna? Otóż Marzanna to według przedchrześcijańskich…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

10 marca, czyli Dzień Mężczyzny. Historia i ciekawostki

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone…
CiekawostkiHistoriaRelacje społeczne

Dzień Kobiet - czy wiesz od kiedy go obchodzimy? Poznaj historię święta

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony od ponad 100 lat….